Strona głównaAktualnościOgólneDzień Flagi i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – został on ustanowiony przez Sejm jako święto państwowe w 2004 r. Jego celem jest rozszerzanie wiedzy i propagowanie informacji o polskich symbolach narodowych w duchu patriotycznym. W tym dniu szczególnie upamiętniliśmy historię polskich barw i tradycji narodowych.

3 maja świętowaliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji – Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 r. Wówczas Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie ogłosił pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą. Był to postępowy i odważny jak na tamte czasy akt prawny, inicjujący szereg reform. Konstytucja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną oraz wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Ponadto regulowała organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja była także wyrazem woli obrony niepodległości po I rozbiorze przeprowadzonym przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.

Konstytucja 3 maja jest jednym z filarów polskiej tożsamości, o którym pamiętamy. Stanowi testament wolności, niepodległości i obywatelskości dla kolejnych pokoleń.

Z racji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Pan Daniel Biłas wraz z delegacją uczniów z kl. 2a uczestniczył we Mszy św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w kościele pw. NMP Królowej Polski w Jarosławiu. Maciej Tomczyk, wykorzystując swoje talenty muzyczne, włączył się w przebieg koncertu pieśni patriotycznych przy Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu.

PS

 

facebook