Strona głównaAktualnościOgólneDzień Sybiraka. 83. rocznica sowieckiej napaści na Polskę

W dniu 20 września 2022 r. uczniowie kl. 1a wzięli udział w obchodach Dnia Sybiraka. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w kolegiacie jarosławskiej. Uczestnicy Eucharystii modlili się o dar nieba dla Polaków zesłanych na Syberię, w różne rejony Rosji i Związku Sowieckiego oraz za tych, którzy zginęli podczas wywózek i w miejscu swego zesłania. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Marian Bocho. Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Bożego Ciała w Jarosławiu przypomniał, że wojska sowieckie wkroczyły na terytorium Rzeczypospolitej 83 lata temu, 17 września 1939 r. Od tamtej chwili rozpoczął się proces depolonizacji zajętych ziem, eliminacji polskich elit, zamykania kościołów, likwidacji polskiego szkolnictwa oraz masowych deportacji w głąb Rosji. Liczbę deportowanych obywateli polskich szacuje się na kilkaset tysięcy. Polacy byli zsyłani na Syberię, do Kazachstanu, na północny-wschód Związku Sowieckiego. W latach 1939-1941 miały miejsce cztery duże deportacje. Wielu naszych rodaków nie wróciło już do swojej Ojczyzny. Część poniosła śmierć podczas transportu, inni zmarli z powodu ciężkich warunków życia na „nieludzkiej ziemi”. Jeszcze inni stracili życie w czasie prób ucieczki lub zostali zamordowani przez sowieckich funkcjonariuszy.

Dalsza część obchodów Dnia Sybiraka miała miejsce na Placu ks. Piotra Skargi. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Jarosławia – Waldemar Paluch oraz Prezes Oddziału Związku Sybiraków – Witold Garczyński. Następnie ppor. Maciej Kołodziej odczytał apel pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej oraz odsłuchaniem “Hymnu Sybiraków”.

W obchodach Dnia Sybiraka wzięli udział parlamentarzyści i dyrektorzy biur parlamentarzystów, władz wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, szkół i organizacji pozarządowych. Nie zabrakło też kombatantów i rodzin Sybiraków. Uroczystość uświetniła obecność licznych pocztów sztandarowych, harcerzy oraz wojskowej asysty honorowej 14. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej.

GD

facebook