Strona głównaAktualnościOgólneForum Wychowawcze Wspólna Troska

„…Patrzmy głębiej w siebie – coś podpowiada-
Tam jest ratunek i Gen Dobroci
Dajmy szansę sobie…”

te słowa wiersza nagrodzonego w poetyckim konkursie „Między Dobrem a Złem” oddają atmosferę panującą podczas pierwszego Forum Wychowawczego Wspólna Troska .

Forum odbyło się 28 listopada w budynku szkoły przy Jarosławskiej Kolegiacie – dziś – w Publicznym Katolickim Liceum Ogólnokształcącym. Ks. Dyrektor Łukasz Buczek otwierając Forum cytatem z Biblii: „Patrz! Kładę dziś przed tobą życie i szczęście , śmierć i nieszczęście …Wybierajcie więc życie , abyście żyli…” wprowadził uczestników w tematykę spotkania.
Przy dźwiękach muzyki , poruszających serca piosenkach i wierszach, piękne i mądre słowa wypełniały salę gimnastyczną Liceum. Młodzi ludzie mieli okazję do zatrzymania się , refleksji, upewnienia się , że nie są sami , że mają podobne problemy i dylematy, że wszyscy potrzebują miłości, uwagi i zrozumienia. Bardzo wyraźnie wybrzmiał głos liderów grupy RYMcerze w ramach projektu Nie zmarnuj swojego życia . Autentyczne, bliskie i zrozumiałe były też słowa ks. Krzysztofa Szarego , który swoje wystąpienie zatytułował „Od Zera do Bohatera”.

Umiejętność dokonywania dobrych wyborów, ciągła walka między Dobrem i Złem, pokonywanie własnych słabości nie jest łatwe dla każdego człowieka , tym bardziej młodego, który przecież nie chce uczyć się na cudzych błędach…Pisanie wierszy nie jest proste , a jednak bardzo wielu uczniów starszych klas szkół podstawowych przyjęło zaproszenie do udziału w konkursie organizowanym przez Katolickie Liceum. Jakże dojrzałe i przejmujące są ich przemyślenia, które zawarli w strofach swoich wierszy.

Wszyscy uczestnicy w ankietach bardzo wysoko ocenili organizację i tematykę Forum, upewnili nas – nauczycieli Liceum, ze warto i trzeba być z młodzieżą, mieć dla nich czas, rozmawiać, słuchać, a dzięki temu lepiej rozumieć i wspomagać ich w różnych sytuacjach.

Forum Wychowawcze Wspólna Troska było organizowane w tym miejscu przez 11 lat, mamy nadzieję, że wznowione po dwóch latach przerwy, ponownie zaistnieje w świadomości mieszkańców naszego miasta. Zmieniona formuła Forum przyczyni się do tego ,że głos młodych ludzi będzie słyszalny i słuchany. Cieszy zatem fakt, że na tegoroczne Forum przybyli min. starosta powiatu jarosławskiego Pan Stanisław Kłopot i zastępca Burmistrza Jarosławia Pan Dariusz Tracz, oraz ks. Proboszcz Marian Bocho, reprezentujący organ prowadzący Liceum. Środki finansowe na organizację tego przedsięwzięcia przeznaczone zostały z Budżetu Obywatelskiego 2019.

EJ

facebook