Strona głównaAktualnościOgólneNarodowe Czytanie w Katoliku

Trochę historii…
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Para Prezydencka rozpoczęła Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Rok 2018 był wyjątkowy – jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego – czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP.
Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania
Rok 2020 jest szczególny ze względu na pandemię COVID 19. Narodowe Czytanie odbyło się w naszej szkole w piątek 4 września z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.
Od godziny 8.00 do 14.00, przez pierwsze pięć minut każdej kolejnej lekcji, wszyscy wsłuchiwaliśmy się w świetną interpretację wybranych fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego w wykonaniu uczniów klasy 2b. Słowa płynące ze szkolnego radiowęzła skupiały uwagę całej społeczności szkolnej. Wszyscy mogliśmy sobie przypomnieć to wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

facebook