Strona głównaAktualnościOgólneW gąszczu tekstów, czyli intertekstualność w kinie

Pastisz, parodia, aluzja? Czym jest remake, spin-off, crossover, mockument? Tego dowiedzieli się uczniowie klas pierwszych, drugich i trzeciej podczas Lekcji w Kinie zorganizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej.

Zajęcia podzielone były na dwie części. Pierwsza obejmowała multimedialny pokaz bogato ilustrowany fragmentami znanych filmów, obrazów oraz fragmentami making of. Licealiści dowiedzieli się dlaczego i w jaki sposób twórcy filmów odwołują się do innych tekstów kultury. Odnajdywali w prezentowanych fragmentach filmów nawiązania do literatury, muzyki klasycznej i współczesnej, malarstwa, gier komputerowych, a nawet tatuaży. Zobaczyli jak fascynujące może być poszukiwanie ukrytych znaczeń i motywów.

W drugiej części uczniowie obejrzeli pełnometrażowy film pod tytułem ,,Earl, ja i umierająca dziewczyna”, będący świetnym przykładem tekstu kultury wykorzystującego omówione w prelekcji zabiegi stylistyczne. Pasją Grega i Earla było kręcenie filmów z wykorzystaniem ciekawych metod. Ponadto film w ujmujący sposób pokazywał zachowanie młodego człowieka wobec śmiertelnej choroby, próby oswojenia z nieuchronnością pewnych wydarzeń oraz wysiłek potrzebny do utrzymania nawiązanych już relacji.

Opiekunkami uczniów były panie Beata Bałendo, Zdzisława Wandasiewicz, Anita Stec-Skrzypek.

BB

 

facebook